چگونه در 24 ساعت کودک خود را خلاق کنیم

چگونه در 24 ساعت کودک خود را خلاق کنیم

 

باید بدانید که راه خلاق شدن کودک تان از شما می گذرد. ، سایت تهران فان ، تنها کافی است که بدانید در 24 ساعت روز چقدر می توانید در بروز استعدادهای کودک تان دخیل باشید. آنها فقط به یک راهنما نیاز دارند. کودکان ريسک پذیر هستند و می توانند مسائل را حل کنند و البته مشاهده گرهای بی نظیری هم هستند. وظیفه شما به عنوان والدین تقویت قوه تخیل و ایجاد فرصتی برای بروز شخصیت کودک است بنابراین باید محیط خانه بستری برای ایجاد خلاقیت باشد اما اغلب والدین در خانه درگیر مسائلی مانند آشپزی،، سایت تهران فان ، رسیدگی به امور خانه، شستن لباس و... هستند و ایجاد فرصت برای کودکان به منظور داشتن سرگرمی های خلاقانه کار سختی به نظر می رسد. بهترین کار این است که آنها را تولید کنندگان ایده بار بیاورید. با ما یک روز کامل را مرور کنید و راهنمای ما را به دقت بخوانید تا ببینید که چه ساده می توانید به کودک کمک کنید.

بیدار شدن

بازی نرمش: همین که چشم های تان را باز کردید و سراغ فرزندتان رفتید، تک تک اعضای بدن را صدا کنید تا نرمش کنند،، سایت تهران فان ، هرچه بامزه تر این کار را انجام دهید بهتر است، مثلا «دست های علی گجتی کش بیاین!» در این حالت بدن و مغز کودک به طور همزمان رشد می کند بنابراین هر چیزی که او را به صورت فیزیکی گرم کند می تواند در رشد شناختی او نیز موثر ، سایت تهران فان ،باشد.

ساعت های بیداری: با هم تصمیم بگیريد که چه ساعتی از خواب بیدار شوید و به او یاد دهید که چطور ساعت را کوک کند. ، سایت تهران فان ،کودکان 4 ساله و بالاتر به راحتی از عهده این کار برمی آیند به خصوص اگر قرار باشد فقط یک دکمه روشن و خاموش را فشار دهند. این مسئولیت را به او بدهید که هر شب خودش ساعت را کوک کند و اختیار این که با چه صدایی بیدار شود را به خودش واگذار، سایت تهران فان ، کنید.

سرزمین اسرار آمیز: وقتی چراغ اتاق را خاموش می کنید اعلام کنید که تخت کودک تان صبح تغییر کاربری خواهد داد و جایی برای خوابیدن نیست. این تخت صبح یک آکواریوم، یک ابر و هر چیزی که کودک دوست دارد می شود.

بعد از کودک بخواهید در جایی که تصور کرده بیدار شود. فکرش را بکنید ، سایت تهران فان ،کودک تان چقدر خوشحال می شود وقتی در یک قایق وسط دریاچه بیدار شود.

در ماشین

من متوجه شدم: یک مشاهده گر بسازید. «من متوجه شدم که باران تند است ، سایت تهران فان ،و تعجب کردم که چرا؟» یا «دیدم کفش هات بند داره، چرا؟» بعد سکوت کنید. اجازه دهید کودکان شانس شان را برای ایجاد ایده در مغزشان امتحان کنند. اصلا مهم نیست چه توضیحی می دهند، هیچ وقت آنها را تصحیح نکنید و فقط بگویید عجب ایده، سایت تهران فان ، جالبی.

زمانی برای شعر: دوکلید بدهید: ، سایت تهران فان ،«من دنبال کلمه ای هستم که رنگش مثل گل رز باشه و یک وسیله ای که با اون می تونم ماشین رو نگه دارم. آفرین ترمز قرمز درسته.» شاید به هم قافیه بودن کلمات پی ببرد، شاید هم نه اما همین که مغزش باید بین ایده های مختلف ارتباط ایجاد کند باعث بروز خلاقیت می شود.

داستان گروهی: گذشته از آن که کودک در سرویس مدرسه است، سایت تهران فان ، یا خودش تنهاست شروع به داستان گویی کنید. بعد از کودک یا کودکان بخواهید داستان را ادامه دهند. قانون تان باید این باشد که هیچ چیز را ویرایش نکنید.

شستن دندان ها

وقت بگذارید: یک تایمر بامزه و خنده دار تهیه کنید و به کودک یاد دهید چطور از آن استفاده کند.، سایت تهران فان ، به این ترتیب او مسئول این کار خواهد بود و احساس می کند آزادی عمل دارد كه کاری را خودش انجام دهد.

فکرش را باز کنید: از او سؤال کنید ، سایت تهران فان ،«فکر می کنی میمون ها چطوری دندوناشونو می شورن؟» یا «فکر می کنی توی کره ماه چطوری بتونی دندوناتو مسواک کنی؟»

اپرای دندان: می توانید یک بازی با خواهر و برادرها یا خودتان راه بیندازید. ، سایت تهران فان ،به این ترتیب که وقتی یکی دندان هایش را مسواک می زند دیگری برایش آوازی درباره دندان بخواند. بعد جاهای تان را عوض کنید. در این صورت بچه ها مدت طولانی تری مسواک می زنند تا ترانه ای که ساخته اند هم خوانی بهتری پیدا کند.

رفتن به تختخواب

بشکنید: بچه ها درباره زمان خواب فکر نمی کنند و مجموعه ای از کارها آنها را به زمان خواب می رساند.، سایت تهران فان ، آنها به اهداف فکر نمی کنند. خلاقیت چیزی نیست که در پایان بروز کند بلکه در مسیراتفاق می افتد. بچه ها نباید تنها به هدف تمرکز کنند بلکه می توان به مسیر هم توجه کرد. در راه رسیدن به زمان خواب اتفاق هایی مانند زمان لباس عوض کردن، زمان مسواک زدن و زمان قصه گفتن می تواند بیفتد.

داستان دو دقیقه ای: به جای خواندن کتاب یک داستان با کودک تان بسازید، سایت تهران فان ، و برخی جاها ساکت بمانید تا کودک تان خودش داستان را بسازد.

آرزو بسازید: قبل از خواب یک رؤیا برای جهان داشته باشید، سایت تهران فان ،شاید آرزوی فرزندتان این باشد که مدرسه ها فردا تعطیل باشد اما آنها به زودی درمی یابند که آروزها چیزی فراتر هم می تواند باشد. مثلا اینکه دوست دارند دایناسورها دوباره به زمین برگردند يا چشم هایی در انگشت شان داشته باشند.

لباس پوشیدن

بدن شان انتخاب شان است: این کار با قوانین والدین شروع می شود.، سایت تهران فان ، اگر می خواهید کودکی خلاق داشته باشید باید کنترلی را هم اعمال کنید. کودکان 7 ساله و بزرگ تر آزادند هر آنچه می خواهند بپوشند. در مورد کودکان 2 ساله می توانید 2 عدد پیراهن بردارید و از او بخواهید بین آنها انتخاب کند.

زمینه پیشنهادکنید: یک روز را مثلا روز صورتی اعلام کنید و از کودک بخواهید سراغ کمدش برود ، سایت تهران فان ،و هر چیزی که می تواند در زمینه آن روز به تن کند، انتخاب کند. دقت کنید حالا به جای این که به او بگویید برو لباس بپوش توانسته اید کاری کنید که چیزی خلق کند. یادتان باشد هیچ وقت به او نگویید «مطمئنی می خوای اینو بپوشی؟»

جاهای تان را عوض کنید: به کودک اجازه دهید برای تان لباس انتخاب کند.، سایت تهران فان ، این به این معنا نیست که فرزندتان می تواند لباس مسافرت را به جای لباس کار به شما بپوشاند. مثلا می توانید بگویید «من الان چی می تونم بپوشم که گرمم بشه؟» به این ترتیب او به دنبال راه حل می گردد.

تمیز کردن خانه

قوانین را تغییر دهید: هیچ کس از تمیز کردن لذت نمی برد اما می توانید آن را به چالشی جدید تبدیل کنید، سایت تهران فان ،. اول از کودک بخواهید تمام اسباب بازی های قرمزش را جمع کند، بعد آبی ها را و بعد آن هایی که کوچک تر از دستش است و غيره.

تفویض کنید: بچه ها دوست دارند مسئول بعضی چیزها باشند، سایت تهران فان ،، این به آنها مسیر ایده تا عمل را یاد می دهد بنابراین به آنها اجازه دهید خودشان کاری را که دوست دارند انجام دهند.

وانمود کنید: هر زمان لازم باشد می توان یک بازی هیجان انگیز راه انداخت و تصویرسازی آنها را تقویت کرد. ، سایت تهران فان ،قرار نیست قبل از خواب صرفا تمیز کاری انجام دهید. می توانید هنگام تمیز کاری با آدم فضایی ها معاشرت کنید یا از اینکه یک بازیگر معروف در کارهای خانه به شما کمک می کند تشکر کنید و با او هم صحبت شوید.

بیرون آمدن از خانه

مامان حلال مشکلات است: وقتی برای بیرون آمدن از خانه دیرتان شده، ، سایت تهران فان ،همان لحظه حرفی نزنید و این مسئله را سر شام مطرح کنید. بگویید «ما برای سر وقت مدرسه رفتن مشکل داریم. فکر می کنی باید چه کار کنیم؟» در اینجا باید شما هم همکاری کنید.

ماموریت غیرممکن: این کار را تبدیل به یک چالش فیزیکی کنید. ، سایت تهران فان ،«چطور می تونی از خونه خارج بشی بدون این که کسی ببیندت؟ بدون این که روی فرش راه بری؟ بدون استفاده از دست هات؟» یکبار امتحان کنید که عقب عقب از خانه خارج شوید، خواهید دید که به جای داد زدن با خنده به مدرسه و محل کار خواهید رفت.
مطالب جدید