مدل مانتو شیک سنتی با طرح شیرین و فرهاد

تنوع طرح و رنگ در مدل مانتوهای ایرانی امروزه بسیار گسترده تر از پیش اجرا می شود و هنرمندان هنرهای نگارگری و .. برای زیباتر شدن یک لباس ایرانی اصیل ساعتها زحمت می کشند .

طرح شیرین و فرهاد روی مانتوی میلیونی

طراح درباره این لباس توضیح داد:اجرای مینیاتور «شیرین و فرهاد» در چند پرده روی پارچه این مانتو، 245 ساعت زمان برده است. در بخش دیگری از این لباس نیز یک بیت از شعر «وحشی بافقی» را دست نویس کرده ام.  این طرح با دست و به سبک نگارگری استاد بهزاد روی لباس پیاده شده است. این مانتو به مدت یک هفته در کاخ نیاوران به نمایش گذاشته شد و حدود 15 نفر از بازدیدکنندگان و همچنین چند گردشگر خارجی متقاضی خریدن آن بودند.

 
مدل مانتو شیک

مدل مانتو شیک سنتی با طرح شیرین و فرهاد

 
این طراح لباس درباره این که با توجه به محدودیت زمان حضور گردشگران در ایران، چطور سفارش آن ها آماده می شود؟ گفت:البته سفارش آن ها قطعی نشده است، اما آماده شدن هر سفارش بین دو تا سه ماه کاری، زمان می برد و ما در نهایت سفارش آن ها را پست می کنیم و تفاوت قیمتی هم برای مشتریان ایرانی و خارجی قائل نمی شویم. در نهایت نیز گردشگران خارجی هزینه پست را پرداخت می کنند.

وی که چهار سال است طراحی لباس انجام می دهد، درباره این که چرا این کار به شکل مجموعه ارائه نشده است؟ توضیح داد:چون طراحی مینیاتور روی این لباس بسیار زمان برده، فقط روی یک مانتو اجرا شد و قرار است ایده دیگرم که به زودی روی مانتوی دیگری اجرا می شود به نمایش گذاشته شود.
 
مدل مانتو شیک

طرح شیرین و فرهاد روی مدل مانتو شیک 20 میلیون تومانیاو درباره هدفش از این کار نیز اظهار کرد:قصد من ترویج نگارگری و معرفی اسطوره ها در فرهنگ ایرانی است. خیلی دوست داشتم مینیاتور و داستان «شیرین و فرهاد» را با استفاده از این طرح نشان دهم. بنابراین کار را روی یک مانتو ساده اجرا کردم تا طرح خودش را نشان دهد.
این طراح لباس در پاسخ به این که قیمت این لباس زیاد است و شاید افراد محدودی بتوانند از آن استفاده کنند و این موضوع موجب می شود هدفش محدود شود و تأثیر کمتری در فرهنگ سازی داشته باشد، توضیح داد:شاید با توجه به خاص و بالا بودن قیمت این لباس، افراد کمتری بتوانند از آن استفاده کنند؛ اما من نیز به نوبه خود دوست داشتم فرهنگ ایرانی را نشان دهم و به نوعی با نگارگری، تذهیب و مینیاتور، اسطوره ها را زنده کنم.

عالم زاده افزود:بیشتر جوانان ما به سمت تذهیب، نگارگری و مینیاتور نمی روند و فکر می کنند این کار، قدیمی است و فقط در حاشیه کتاب های سنتی خلاصه می شود. به همین دلیل دوست داشتم این موضوع را با یک اسطوره احساسی ترکیب کنم تا جوانان جذب این مکتب شوند.

او با بیان این که دو سال است که مینیاتور را به صورت فشرده کار می کند، گفت:برای اولین بار است که مینیاتور را روی پارچه پیاده کردم و نمی دانم پیش از این، کاری به صورت یک داستان اسطوره ای و به وسیله مینیاتور روی لباس پیاده شده است یا خیر.

این طراح لباس اظهار کرد:رنگ های استفاده شده روی این لباس قابل شست وشو است و تکنیک اجراشده روی آن جدا از تکنیک نگارگری، تکنیک طراحی شده روی پارچه نیز هست، تمام کار زیرسازی شده و با شست وشو هیچ اتفاقی برایش نمی افتد. البته این لباس خاص است و یک مانتوی دم دستی نیست که به شست وشوی زیاد نیاز داشته باشد.

عالم زاده درباره چگونگی قیمت گذاری این مانتو نیز بیان کرد:قیمت این مانتو را استادم خانم نجاریان با توجه به مدت زمانی که برای آن گذاشته ام، تخمین زده است./ فردا نیوزمطالب جدید