راز ثروت، موفقیت و شادی در زندگی از زبان «وارن بافت ژاپن»

راز زندگی شاد داشتن ثروت فراوان نیست، اما کمتر کسی را می‌توان یافت که به دنبال افزایش پول‌های خود نباشد، حتی ثروتمندترین افراد جهان.در واقع کمتر کسی را می‌توان یافت که بگوید بیش از نیازش پول دارد یا دستکم اینکه ثروتی که دارد برایش کافی است.

واهی تاکدا یکی از ثروتمندترین مردان جهان بود، که یک سرمایه گذار و کارآفرین ژاپنی بوده و از وی با نام وارن بافت ژاپن یاد می‌شد.

وی که در سال ۲۰۱۶ در سن ۸۳ سالگی درگذشت مرد بسیار موفق، اما همزمان شادی بود و تلاش برای بدست آوردن پول را به بازی بیسبال تشبیه می‌کرد: «در بازی پول هیچ پایانی وجود ندارد».

راز ثروت، موفقیت و شادی در زندگی از زبان «وارن بافت ژاپن»

وارن بافت ژاپن مدعی بود که ثروتتان هر چقدر که باشد فکر می‌کنید باید پله جدیدی را فتح کنید. علاوه بر این، وی مدعی بود که حتی اگر در دهه چهارم یا پنجم زندگی خود به یک ثروت عظیم دست پیدا کنید نیز این بدان معنا نیست که در آینده اتفاقی فاجعه بار رخ نداده و به یکباره ثروتتان را از دست بدهید.

تاکدا که در ژاپن چهره‌ای موفق و شناخته شده بود، در سال ۲۰۰۶ در بیش از ۱۰۰ کمپانی سهام‌های باارزشی به ارزش ۳۰ میلیارد ین در اختیار داشت که او را به ثروتمندترین سرمایه گذار ژاپن تبدیل می‌کرد. او همچنین موسس Takeda Confectionery بود، کمپانی که پرفروش‌ترین محصول آن Tamago Boro نام داشت، یک بیسکویت کوچک که شبیه تخم مرغ بود.

راز ثروت، موفقیت و شادی در زندگی از زبان «وارن بافت ژاپن»

نکته جالب در مورد این کمپانی تولید بیسکویت این بود که وقتی وارد کارخانه آن می‌شدید، کارگران را در حال گوش دادن به ترانه کودکانه‌ای با عنوان «arigato» می‌دیدید که در زبان ژاپنی به معنای «ممنونم» است. تاکدا بر این باور بود که ساخت این کلوچه‌ها با ترانه تشکر کودکانه نقش یادآوری این نکته را دارد که سختکوشی کارگران و وفاداری مداوم مشتریان است که یک کمپانی را رو به جلو و موفق نگه می‌دارد.


بیشتر بخوانید

  • ثروتمندترین افراد هر کشور چه کاره اند؟

همچنین در تبلیغات محصولات این کمپانی به ویژه آب نبات‌های معروف Tamago Boro گفته می‌شد (روی برچسب محصولات نوشته می‌شد) که «آب نباتی که فریاد ممنونم را یک میلیون بار شنیده است». تمامی این اتفاقات منعکس کننده فلسفه تاکدا موسوم به «مارو» (maro) بود که شکل کوتاه شده واژه magokoro در زبان ژاپنی بوده و به معنای «قلب صادق» است.

راز ثروت، موفقیت و شادی در زندگی از زبان «وارن بافت ژاپن»

می‌توانید بگویی مارو شما قوی است اگر نیات پاک داشته و یک زندگی سالم و صادقانه را دنبال کنید. رضایت داخلی ذات و گوهر اصلی فلسفه مارو است. بعد از موفقیت تاکدا در کسب و کار تولید بیسکویت و شیرینی، او تصمیم گرفت که وقت بیشتری را صرف آموزش رشد کسب و کار‌های کوچک کند و بدین ترتیب توانست عنوان «بشردوست اجتماعی» را بدست آورد.

در تمام طول دوران زندگی موفقش، تاکدا الهام بخش هزاران نفر برای بخشنده بودن و صرف ثروتشان در راه خیر بدون این که نگران کاهش ثروتشان باشند بود.

او بر این باور بود که مهربانی و بخشش کلید‌های شادی و سعادت هستند. به باور تاکدا، کسانی که با مارو خود در تماس هستند یک شرایط برد برد را برای خود و اطرافیانشان فراهم می‌کنند. وقتی مارو شما افزایش یابد، به باور تاکدا، سه اتفاق رخ می‌دهد:

انرژی مثبت بیشتری دریافت کرده و ساتع می‌کنید. این موضوع باعث می‌شود که افراد خوبی در اطراف شما جمع شوند و همچنین چیز‌های که برایتان اهمیت دارند که این‌ها به نوبه خود یک سیکل شادی و وفور را ایجاد می‌کنند.

اشتیاق و انرژی بیشتری برای انجام کار‌هایی که دوست دارید پیدا خواهید کرد. این موضوع باعث می‌شود بصیرت بالایی پیدا کرده و بتوانید بهترین راه را برای زندگی انتخاب کنید؛ و از آنجایی که در حال انجام کاری که دوست دارید هستید، همواره در‌ها را برای فرصت‌های هیجان انگیز جدید باز خواهید گذاشت.

بیش از گذشته از زندگی لذت خواهید برد و بیشتر واژه «ممنونم» را به زبان خواهید آورد. از آن جایی که قدردانی و سپاسگزاری مسری است، دیگران نیز شروع به ابراز سپاسگزاری کرده و نعمت و وفور بیشتری وارد زندگی آن‌ها خواهد شد.

راز ثروت، موفقیت و شادی در زندگی از زبان «وارن بافت ژاپن»

در جامعه‌ای که وسواس به دست آوردن پول بر آن مستولی شده، ساده‌ترین راه برای رسیدن به شرایط مارو، ابراز رضایت و سپاسگزاری و بخشندگی نسبت به دیگران است و نه تلاش برای بدست آوردن ثروت بیشتر.

منبع:روزیاتو

انتهای پیام/
مطالب جدید