روش های برای جلوگیری از میکیدن دست توسط کودک

 

 

روش های برای جلوگیری از میکیدن دست توسط کودک

 

یک متخصص کودکان با بیان اینکه وجود بعضی ناهنجاری ها در خانواده می تواند از علل مکیدن انگشت کودک باشد ، سایت تهران فان ، اظهار کرد: تغییرات خلقی، عکس العمل به اختلافات در خانواده و کمبود محبت از مهم ترین عوامل مکیدن انگشت کودکان است.

دکتر اکبر کوشانفر با اشاره به اینکه مکیدن انگشت در کودکان بسیار شایع است، ، سایت تهران فان ،گفت: بیشتر خانواده ها نگران مکیدن انگشت نوزاد و کودکانشان هستند ولی این پدیده غریزی است و 30 تا 40 درصد کودکان 2 تا 4 ساله انگشتان خود را می مکند.

این عضو هیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص تفاوت مکیدن انگشتان در کودکان شیر مادرخوار و شیرخشک خوار، اظهار کرد:، سایت تهران فان ، مکیدن انگشتان در نوزادان 6 ماهه طبیعی بوده و به علت رشد دندان هاست ولی سفت مکیدن پستانک و شیشه شیر می تواند به مشکلات دندانی و پوسیدگی دندان ها منجر شود.

وی با اشاره به اینکه مکیدن انگشت در پسران شایع تر است، گفت: ، سایت تهران فان ،پسران به علت اختلالات خلقی بیشتر نسبت به دختران انگشتان خود را می مکند و گاهی کودکان 10 تا 12 سال نیز انگشتان خود را می مکند.

کوشانفر در خصوص علل مکیدن انگشتان اظهار کرد: گاه زمانی که کودک را در 2 سالگی از شیر می گیرند ، سایت تهران فان ،کودکان به خاطر مکیدن پستان مادر شروع به مکیدن انگشتان خود می کنند و زمانی که کودک را از شیر خشک می گیرند به علت عادت به مکیدن شیشه کودک شروع به مکیدن انگشتان می کند.

وی با اشاره به اینکه کمبود محبت می تواند از علل مکیدن انگشتان باشد،، سایت تهران فان ، گفت: وجود بعضی ناهنجاری ها در خانواده، تغییرات خلقی، عکس العمل به اختلافات در خانواده و کمبود محبت می تواند از علل مهم مکیدن انگشتان کودک باشد.

کوشانفر یادآور شد: کودکانی که مادرانشان کمتر به آنها توجه می کند، سایت تهران فان ، و اغلب فرزند سوم و چهارم خانواده هستند بیشتر به این مشکل مبتلا می شوند.

این متخصص کودکان در خصوص کودکانی که تمام انگشتان خود را می مکند،، سایت تهران فان ، گفت: این کودکان دارای اختلالات خلقی بیشتری هستند و در صورت تمییز نبودن انگشت ها ممکن است دچار عفونت های ناخن و بافت های چرکی در انگشتان شوند.

وی تاکید کرد: مادران باید انگشت کودکان خود را مرتب شستشو داده و ناخن های آنها را کوتاه کنند.

والدین کودکان را به علت مکیدن انگشت تنبیه نکنند، سایت تهران فان ،

کوشانفر با اشاره به اینکه فشار روحی و تغییرات خلقی از مهم ترین عوامل مکیدن انگشتان است،، سایت تهران فان ، گفت: خانواده ها سعی کنند زمانی که کودکان انگشتان خود را می مکند آنها را تنبیه نکنند. دست آنها را نکشند، نوک انگشتان آنها را به مواد تلخ آغشته نکنند، احساسات آنها را سرکوب نکنند و وسایل مورد علاقه کودک را فراهم کنند تا حواس کودک پرت شود.

وی با اشاره به اینکه تنبیه کودکان 4 ساله ممکن است به شب ادراری منجر شود،، سایت تهران فان ، گفت: درصورت تنبیه و سرکوب احساسات ممکن است کودک به مشکلات دیگری دچار شود.

این متخصص کودکان در پایان توصیه کرد: خانواده ها سعی کنند ، سایت تهران فان ،کودکان 4 ساله خود را مجبور به نقاشی کشیدن کرده و تا حد امکان به کودکان دوم و سوم خود بیشتر محبت کنند.
مطالب جدید